Studentka naszego wydział inż. Justyna Sawczuk, doktoranci Szkoły Doktorskiej SGGW mgr inż. Iga Piasecka i mgr inż. Adonis Hilal, oraz pracowniczka Zakładu Technologii Owoców Warzyw i Zbóż dr inż. Marianna Raczyk, wzięli udział w 10-dniowym szkoleniu EEA School “Adding Value to Agri-Food Side Streams” na Islandii. Pod okiem mentorów uczyli się jak nadać wartość produktom ubocznym z przemysłu spożywczego. Zaprojektowali własne rozwiązania zagospodarowania produktów ubocznych inspirując się wykładami ekspertów z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna, Matís oraz University Of Iceland (Reykjavik). Częścią szkolenia były również wizyty w wiodących w przemyśle spożywczym przedsiębiorstwach na Islandii, które z powodzeniem realizują misję Zero Waste Economy. Były to firmy: Haustak, Zymtech Enzymatica Aktieägare, Lysi-Life, HS Orka.
Uczestnicy szkoły poznali również innowacyjne start-up’y zrzeszone w islandzkim Ocean Cluster Íslenski Sjávarklasinn, wzięli udział w Food Hackathon, podczas którego poznali realne wyzwania, z którymi mierzą się wybrane firmy z branży rolno-spożywczej Islandii i wspólnie ze studentami z Matís i University Of Iceland opracowywali pomysły na ich rozwiązanie. Te pomysły będą rozwijane dalej podczas warsztatów przedsiębiorczości w Polsce, a następnie wdrażane przez firmy.
Szkołę EEA “Adding Value to Agri-Food Side Streams” tworzyło 4 mentorów z Polski, 3 mentorów z Islandii, ponad 10 wykładowców oraz kilkunastoosobowa, polsko-islandzka grupa utalentowanych, pełnych pasji i zaangażowania studentów, doktorantów i młodych naukowców, którzy mają wielki potencjał, aby uczynić branżę żywności w Europie bardziej zrównoważoną i godną zaufania konsumentów.