Jak co roku bierzemy udział w Festiwalu Nauki w Warszawie – największym wydarzeniu popularyzującym naukę. W tym roku przygotowaliśmy zarówno lekcje dla grup szkolnych, jak również ogólnodostępne wykłady, prezentacje i pokazy. Część z nich odbędzie się w ramach Dnia Nauki w SGGW – wydarzenia skupiającego w jednym czasie i w jednym miejscu naukowców z całej uczelni. Poniżej można zapoznać się z listę proponowanych przez nas wydarzeń. Szkoły zachęcamy do rejestracji już teraz (szczegóły na stronie Festiwalu).
Lekcje i warsztaty
Wielki świat mikroorganizmów
Wstęp teoretyczny dotyczący drobnoustrojów, które żywność produkują i psują. Wzrost drobnoustrojów na podłożach oraz w produktach spożywczych. Mikroorganizmy oglądane w preparatach pod mikroskopem.
Grzyby małe (czyli drożdże) pod mikroskopem
Znaczenie drożdży w produkcji żywności i innych dziedzinach. Diagnostyka drożdży (barwienie błękitem metylenowym, fermentacja cukrów, wytwarzanie zarodników). Obserwacja preparatów mikroskopowych.
Owocowe warzywa, warzywne owoce – czy zdrowe jedzenie musi być nudne?
Podejmiemy wyzwanie przekonania dzieci, że owoce i warzywa mogą być ciekawym i smacznym połączeniem. Możliwości projektowania niekonwencjonalnej, zdrowej żywności na bazie jabłek i soków warzywnych.
Na jakich falach nadaje żywność?
Dźwięki jakie generuje żywność podczas gryzienia są bardzo ważne niezależnie od rodzaju produktu. Wszystkiego, o dźwiękach żywności dowiesz się w czasie warsztatów.
Powlekanie żywności
Zapoznanie z technologią powlekania żywności. Prezentacja produktów powlekanych i przykłady nowych rozwiązań z zastosowaniem procesu powlekania.
Truskawki dla kosmonautów
Podczas tej lekcji dowiecie się jak produkowana jest żywność dla kosmonautów, jakie są zalety takich produktów i spróbujecie jak smakują “kosmiczne truskawki”.
Opakowania jadalne
Zapoznanie z tematyką opakowań do żywności, w tym innowacyjnych i nowatorskich rozwiązań w systemach pakowania. Prezentacja wybranych folii jadalnych.
Jak powstaje mleko i miód w proszku?
Prezentacja oraz pokaz suszenia rozpyłowego, obejmujący też określenie podstawowych właściwości otrzymanego proszku.
Przygody w suszarni owoców i warzyw: Smaki i Tekstury
Warsztaty edukacyjne połączą naukę o zdrowym odżywianiu z praktycznym doświadczeniem w zakresie technologii suszenia. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania procesów suszenia oraz ich wpływu na smak
Na tropie etykiet żywności
Czy wiesz co powinno znajdywać się na etykiecie żywności? Czy masło zawsze może nazywać się masłem? Czym różni się jogurt truskawkowy od jogurtu o smaku truskawkowym?
Cukier ukryty w żywności
Warsztaty sensoryczne badania żywności, podczas których uczniowie wykonają test na daltonizm smakowy, będą badać zapachy żywności oraz degustować produkty.
Jak powstają produkty mleczne?
Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotują wybrany produkt mleczarski. Prowadzący opowiedzą o otrzymywaniu wybranych produktów mleczarskich i wytłumaczą, dlaczego są one ważne w naszej diecie.
Zajęcia nieodpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, białek mleka i innych składników mlecznych.
Azotany w przetwórstwie mięsa – zdrowo czy różowo?
Azotan(III) i azotan(V) sodu to substancje dodatkowe powszechnie stosowane w przetwórstwie mięsa. Czy mogą być szkodliwe dla zdrowia?
Za co kochamy czekoladę?
Co powoduje, że jedzenie czekolady tak wielu ludziom sprawia przyjemność? Czy czekolada uzależnia? Czy może leczyć?
Chemik z wizytą u Ogrodnika
Doświadczenia chemiczne m.in. jak w prosty sposób wykryć cukier zawarty w sokach wyciśniętych ze świeżych owoców, jak sprawdzić obecność azotanów w warzywach.
Jak Maria Skłodowska-Curie odkrywała rad, czyli promieniotwórczość wokół nas
Poznamy ciekawostki i anegdoty dotyczące Marii Skłodowskiej-Curie oraz przeanalizujemy aktualne korzyści i zagrożenia, które niesie ze sobą promieniotwórczość.
Wykład
Dlaczego kanapka w plecaku pleśnieje, czyli co wiesz o grzybach strzępkowych?
Podstawowe informacje o znaczeniu grzybów strzępkowych dla życia i zdrowia człowieka. Pozytywne oraz negatywne znaczenie pleśni w wytwarzaniu żywności.
Wykłady i pokazy w ramach DNIA NAUKI w SGGW 28.09.2024
Enzymy – kluczowi gracze w życiowych procesach – Dr inż. Katarzyna Tarnowska
Dlaczego enzymy są tak ważne dla organizmów, gdzie jest ukryte i jak wygląda ich centrum dowodzenia, czego potrzebują aby wydajnie pracować, jakich mają pomocników oraz co je łączy z immobilizerami?
Drożdże niekonwencjonalne – brzydkie kaczątko czy piękny łabędź w produkcji żywności? – dr hab. Anna Bzducha-Wróbel, prof. SGGW
Podczas wykładu zaprezentowany zostanie potencjał nietypowych gatunków drożdży, które można wykorzystać m.in. w produkcji składników żywności w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym.
Opakowania przyszłości – Dr hab. Sabina Galus, prof. SGGW
Krótka prezentacja multimedialna; pokaz biopolimerów; pokaz innowacyjnych folii opakowaniowych z biopolimerów; zgrzewanie folii z wybranymi produktami (tworzenie saszetek z zawartością).
Selen – najnowsze badania i odkrycia biotechnologiczne – Dr hab. inż. Marek Kieliszek, prof. SGGW
Wykład na temat znaczenia selenu w żywieniu oraz jego roli w funkcjonowaniu komórek eukariotycznych na przykładzie drożdży.
Chemia – czarująca nauka (POKAZ) – Dr inż. Bożena Parczewska-Plesnar, Dr hab. Mariola Kozłowska, Dr Beata Kamińska
Przyjdź i przekonaj się, że każdy może zostać chemicznym czarodziejem. Podpowiemy Ci jak bezpiecznie wykonać w domu czarujące reakcje, podobne do niektórych prezentowanych na pokazie.
Zachęcamy też do udziału w zabawie terenowej, szczegóły poniżej
By poznać hasło główne, należy udać się w podróż po stolicy i okolicach. Hasło główne, jest kluczem do ciekawostek na stronie internetowej Festiwalu Nauki!
Nasze pytanie (nr 3) znajduje się na drzwiach do budynku 32.