Jak co roku bierzemy aktywny udział w Festiwalu Nauki w Warszawie!
Ponownie przygotowaliśmy bogatą ofertę lekcji i spotkań festiwalowych (lista poniżej).
Dodatkowo, z inicjatywy Katarzyny Samborskiej, która jest członkinią Rady Programowej FN, jedna z debat głównych festiwalu będzie poświęcona bliskiej nam tematyce.
DEBATA GŁÓWNA
Żywność 4.0 – co będą jeść nasze wnuki
Debata o wyzwaniach związanych z koniecznością produkcji żywności dla coraz liczniejszej populacji w taki sposób, aby równocześnie była ona przyjazna dla środowiska.
Prowadząca –
Prof. dr hab. Dorota Witrowa-Rajchert (Wydział Technologii Żywności/Instytut Nauk o Żywności SGGW)
Paneliści:
dr inż. Joanna Ciborska (Wydział Nauki o Żywności, UWM w Olsztynie)
dr Andrzej Gantner (Polskia Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców)
dr hab. Rafał Wołosiak (Wydział Technologii Żywności/Instytut Nauk o Żywności, SGGW)
Prof. dr hab. Romuald Zabielski (Centrum Medycyny Translacyjnej, SGGW)
Kiedy: 22 września 2023 (piatek), godz. 18:00
Gdzie: Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa / Online
LEKCJE I SPOTKANIA FESTIWALOWE
Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności
Grzyby małe (czyli drożdże) pod mikroskopem
Znaczenie drożdży w produkcji żywności i innych dziedzinach. Diagnostyka drożdży (barwienie błękitem metylenowym, fermentacja cukrów, wytwarzanie zarodników). Obserwacja preparatów mikroskopowych.
Wstęp dotyczący drobnoustrojów, z którymi spotykamy się każdego dnia. Wzrost drobnoustrojów na podłożach oraz w produktach spożywczych. Mikroorganizmy oglądane w preparatach pod mikroskopem.
Katedra Chemii
Kolorowa chemia – różne rodzaje reakcji w roztworach wodnych
Zabaw się w eksperymentatora i wykonaj ciekawe reakcje chemiczne!
Enzymy – potężne przyspieszacze z maleńkim centrum dowodzenia
Dlaczego enzymy są naszymi superbohaterami?
Magia chemii – czary czy nauka?
I ty możesz zostać chemicznym czarodziejem.
Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji
Truskawki dla kosmonautów
Jak powstaje żywności dla kosmonautów? Wycieczka po laboratorium, prezentacja sprzętu do liofilizacji oraz możliwość degustacji “kosmicznych truskawek”.
Jak powstaje mleko i miód w proszku?
Prezentacja oraz pokaz suszenia rozpyłowego, obejmujący też określenie podstawowych właściwości otrzymanego proszku.
Powlekanie żywności
Zapoznanie z technologią powlekania żywności. Omówienie materiałów powłokotwórczych, metod powlekania i funkcji jakie pełnią w przemyśle spożywczym. Degustacja produktów powlekanych.
Opakowania jadalne
Warsztaty umożliwią zapoznanie z tematyką opakowań do żywności, w tym opakowań jadanych. Prezentacja materiałów, z których mogą być wytworzone opakowania oraz zastosowania do produktów spożywczych.
Jak brzmi żywność?
Podczas warsztatów można będzie zarejestrować dźwięki generowane przez różne produkty spożywcze oraz sprawdzić czy jest różnica pomiędzy dźwiękiem kruchym a chrupkim?
Żywność przyjazna dla środowiska, czyli co jeść, żeby być eko?
Czym jest zrównoważony rozwój i jak produkcja żywności wpływa na środowisko. Co to są ślady środowiskowe oraz jak sposób odżywiania może sprawić, że będziemy bardziej eko?
Owocowe warzywa, warzywne owoce – czy zdrowe jedzenie musi być nudne?
Podejmiemy wyzwanie przekonania dzieci, że owoce i warzywa mogą być ciekawym i smacznym połączeniem. Możliwości projektowania niekonwencjonalnej, zdrowej żywności na bazie jabłek i soków warzywnych.
Katedra Technologii i Oceny Żywności, Zakład Oceny Jakości Żywności
Smaki i zapachy żywności
Zapraszamy do wzięciu udziału w warsztatach sensorycznych badania żywności, podczas których uczniowie wykonają test na daltonizm smakowy, będą badać zapachy żywności oraz degustować produkty.
Polskie Towarzystwo Chemiczne we Współpracy z Wydziałem Technologii Żywności
Azotany w przetwórstwie mięsa – zdrowo czy różowo?
Azotan(III) i azotan(V) sodu to substancje dodatkowe powszechnie stosowane w przetwórstwie mięsa. Zgodnie z nomenklaturą zaliczane są do grupy substancji konserwujących. Jednak ich właściwości nie ograniczają się jedynie do działania utrwalającego.
Co powoduje, że jedzenie czekolady tak wielu ludziom sprawia przyjemność? Czy to tylko słodki smak, a może coś więcej? Czy czekolada uzależnia? Czy może leczyć? Czy biała czekolada to naprawdę czekolada? Postawimy tezę, że czekolada jest zdrowsza niż warzywa i postaramy się ją udowodnić.
Dzięki ciekawym doświadczeniom chemicznym będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób wykryć cukier w soku jabłkowym, czy też wyizolować zapachowe olejki eteryczne z przypraw kuchennych.
Jak Maria Skłodowska-Curie odkrywała rad, czyli promieniotwórczość wokół nas
Maria Skłodowska-Curie, polska uczona wszechczasów, dwukrotna noblistka, która zajmowała się badaniami nad promieniotwórczością polonu i radu. Poznamy ciekawostki i anegdoty dotyczące Marii oraz zanalizujemy aktualne korzyści i zagrożenia, które niesie ze sobą promieniotwórczość.